Forum dedykowane Piotrowi Niedźwiadkowi (nick TRESEX)

Jaja i nabiał
Jeszcze nie posiadam jeżyka, ale przeglądam forum od a do z i w związku z tym mam pytania, gdyż pojawiają się nie ścisłości, a wolałbym wiedzieć wszystko wcześniej, niż potem eksperymentować na jeżyku. W jednym temacie znajduję, że żółtko jaja jest zakazane :
http://forum.jezpigmejski.com.pl/Thread-...=alergikow

natomiast w następnym, że wręcz od czasu do czasu wskazane, ze względu na zawartość choliny:
http://forum.jezpigmejski.com.pl/Thread-...nego-forum

To jak to w końcu jest z tym żółtkiem, bo wychodzą z tego niezłe jaja Język

Drugie pytanie jest odnośnie nabiału, czy jest on niewskazany tylko ze względu na zawartość laktozy, czy jakieś inne składniki, też są nie pożądane w jeżowej diecie? Akurat sam mam nie toleruję laktozy, w związku z czym posiadam w lodówce produkty z mleka krowiego bez laktozy, takie jak ser, jogurty, czy też samo mleko. Czy takie produkty będzie można podawać z większym spokojem jeżykowi? (oczywiście mówimy tu o urozmaiceniu diety, raz na jakiś czas).
Odpowiedz
co do jajka to ja chętnie przyłączę się do pytania
Odpowiedz
Kiedyś pytałam o to lekarza. Powiedziała mi, że mogę podawać jajko włącznie z żółtkiem, ale rzadko- tylko kilka razy w miesiącu. Jajek nie kupuję w sklepie czy supermarkecie, ale od hodowcy kur "zielononóżek". Jajko są droższe, ale pochodzą od wybieganej kury, która ma bardzo dobrą dietę.

Jeżeli chodzi jeszcze o jajko- ja albo gotuję na twardo, albo robię jajecznicęDuży uśmiech Z tym, że jedno jajko starcza mi na 9 jeży. Jest to raczej dodatek do diety niż pokarm stały. Mieszam jajko z mięsem (kurczaka lub indyka) lub z miękkim jedzeniem dla kota. Tak samo jak mieszam startą marchewkę lub ugotowanego ziemniaka.

Jajko ma duża białka, trzeba uważać, by nie "przebiałczyć" zwierzaka.
Odpowiedz
A próbował ktoś podawać jajka przepiórcze albo kacze? Czy tylko kurze wchodzą w grę?
Odpowiedz
Ja daję jajka od kur zielononóżek (od prywatnego hodowcy, kurkiz wolnego wybiegu). Przepiórczych nie dawałam. Uśmiech A sklepowe jajka omijam łukiem. Szerokim.
Odpowiedz
Jeże generalnie są wszystko żerne (konkretnie to mięsożercy fakultatywni). Trzeba jednak przy regularnym urozmaicaniu diety mocno pilnować poziomu białka i tłuszczu - najczęstsza przyczyna przedwczesnych zgonów u jeży to niewydolność nerek i wątroby - czyli ściśle związane z dietą. 
Warto podawać jako podstawę karmę kocią o idealnych parametrach a do tego po 1 łyżeczce co drugi dzień dodatki - jednak zawsze mieszając mięso czy jajko z warzywami. Takie rozwiązanie jest bezpieczne Uśmiech
[Obrazek: sygnaturka.png]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
FaniMani
Pomoc