Forum dedykowane Piotrowi Niedźwiadkowi (nick TRESEX)

Sucha karma dla jeża - nazwa i pełny skład
Ja zawsze mam opóźnienie i to mocne.
Dlaczego nie ryba:
jeż w naturze nie je ryby, ryba jest tłusta i często mocno toksyczna. Poszukajcie na YT (nie lubię podawać gotowców - komu zależy to znajdzie) filmów na temat hodowli ryb typu łosoś, czy pstrąg.
Po rybie odchody zwyczajnie śmierdzą.
Na anglojęzycznych grupach dyskusyjnych było wzmianka na temat śledzi - jakiś Pan nie weirzył, że nie wolno podawać ryby typu śledź, podał i jeż mu zszedł.

Co do karm - jednoznacznie ciężko się wypowiedzieć. Zmienia się rynek oraz karmy. Moje jeże już właściwie nie jedzą suchej karmy. Jeszcze niektóre, jak Filipek, czy Tofik - zjedzą do 10 granulek na dobę.

Przeszłam na Gerberki, mięso, podroby. Czasami podaję mięso z diety BARF - ale wcześniej parzę. Przykładowo dieta moich jeży z ostatnich 3 dni: Gerberek marchewka plus kurczak, serduszka drobiowe plus jabłko, parzone mielone mięso z indyka. Z mokrych karm dla kotów, moje jeże chcą jeść tylko Smille dla kociąt. Fakt, że karma z mączki, ale przynajmniej nie ma zbóż.

Urozmaicenie diety: to mączniki i drewnojady, sojowe mleko dla niemowląt, tran.
Serce Życie jest lepsze, gdy masz jeżyka.
Faworyzuję snowflakes, reverse i albino.
Stosuję szampony oraz witaminy dla zwierząt, bo każdy ma swoje specyficzne potrzeby.
Czasami wydaję się być niemiła, pisz wtedy do mnie -  to z braku czasu i skrótów myślowych.
Odpowiedz
(2015-11-08, 15:38)Jeżynka napisał(a): jeż w naturze nie je ryby, ryba jest tłusta i często mocno toksyczna. Poszukajcie na YT (nie lubię podawać gotowców - komu zależy to znajdzie) filmów na temat hodowli ryb typu łosoś, czy pstrąg.

Sylwia, a kurczaka je? A wołowinę? Poluje na nie i pewnie sobie ją jeszcze gotuje Duży uśmiech
Ryba jest tłusta i toksyczna, a kurczak jest napakowany antybiotykami.
Słowo przeciwko słowu. Poszukajcie na YT filmów na temat hodowli kurczaków i tego, jak szybko rosą. Potem poczytacie jakich specyfików używa się przy ich hodowli.
[Obrazek: getattach,mid,8786,mpid,6,min,1,uid,6d4d35b364829f20]

Znajdziecie Nas na Facebooku!
Odpowiedz
Karolina, możesz bawić się w słówka ile chcesz Uśmiech Ryba jest niezdrowa, toksyczna i w karmie dla kotów są tylko łby, ości, płetwy - mogę tylko życzyć Ci smacznego. Jeżeli nie wiesz, to - wołowiny jeż nie je w naturze, wieprzowiny również Uśmiech Dlatego tego mięsa również nie podaję. Jeż w naturze je skorpiony, robale - dlatego jako zastępczy pokarm podaję tylko delikatne mięso - niestety skorpiona nie dam rady mu dostarczyć.
Stosuję szampony oraz witaminy dla zwierząt, bo każdy ma swoje specyficzne potrzeby.
Czasami wydaję się być niemiła, pisz wtedy do mnie -  to z braku czasu i skrótów myślowych.
Odpowiedz
Tak samo jak nie zdrowa jest karma dla kotow z ryba, tak samo nie zdrowa jest karma dla kotow z kurczakiem (Royal bialko zwierzece pozyskuje z pior Oczko smacznego). Racja jest jak tylek, kazdy ma swoj. To byly pytania retoryczne Oczko Wiem, co jedza jeze w naturze i uwazam ze nijak ma sie do tego, to czym karmimy je w domach. Niestetu, jestesmy odpowiedzialni za to co oswoilismy i kazdy powinien wybrac dla swojego podopiecznego najmniejsze zlo. Sa zrodla ktore propaguja rybe, i sa zrodla ktore propaguja royala. Wiem, na ktorych ja bede sie opierac, w kwestii ryb rozmawialam z wieloma bardziej doswiadczonymi ludzmi ode mnie, w efekcie, karmie rybna karma od bardzo dlugiego czasu i wszystkie moje jeze maja sie dobrze.

Odpowiedz
Może się mylę, ale stanowczo odradzam podawania jeżom suchej karmy, jako podstawy diety. Robaczki, mięso, jajko, ale na pewno nie karma. Jeżowe ząbki są inne niż kocie i nie do końca radzą sobie z przegryzaniem kociego posiłku. Może od czasu do czasu... Ale jeżeli chcecie, żeby wasze jeżyki cieszyły się dobrym zdrowiem i świetnym uzębieniem, nie trujcie ich non stop kocią karmą.
Odpowiedz
Każda sucha karma ma inną twardość dlatego nie należy uogólniać tylko najlepiej stosować karmy sprawdzone a optymalnie długo-letnio stosowane w praktyce profesjonalnych hodowców. Jest wiele suchych karm, które nie uszkadzają zębów bo mają odpowiednią konsystencję.
Ponadto oczywiście należy zapoznać się z zasadami żywienia jeży i zapewnić im różnorodne pożywienie w tym między innymi odpowiednią suchą karmę.
Sucha karma dla kotów wysokiej jakości o odpowiednim składzie, sprawdzona w długoletniej praktyce hodowlanej na pewno nie jest dla jeży trująca.
[Obrazek: sygnaturka.png]
Odpowiedz
No błagam, co to za stwierdzenie: "sucha karma niszczy zęby jeżyków". Po pierwsze suche karmy mają różną wielkość i twardość krokietów, a po drugie można zawsze taką karmę namoczyć w wodzie przed podaniem.

Co do wcześniejszych komentarzy odnośnie karmienia kurczakiem, bądź rybą, to wszystko zależy z jakiego źródła bierzemy jedzonko dla jeżyka. Co za brednie odnośnie KURCZAKÓW Z ANTYBIOTYKAMI!!! Kurczak przed ubojem nawet jeśli leczony był antybiotykami, przechodzi okres tzw. karencji, a więc diety dzięki której w mięsie nie ma nawet śladu po antybiotykach. Podobnie z rybami. Normy sanepidu od wielu lat zabraniają sprzedaży ryb, w których po przebadaniu stwierdzono zbyt duże stężenia różnych substancji/związków (jak choćby związki rtęci). Jeśli ktoś dalej nie jest przekonany to polecam znalezienie bezpiecznego i pewnego dostawcy, o którego składzie i jakości produktów jesteśmy pewni.
Odpowiedz
Barakiel, racja dziś nie nazywa się tego antybiotykami, a kokcydiostatykami (inaczej chemioterapeutykami), dostaje to każdy kurczak przeznaczony na rzeź, w paszy, odstawia się je na 3-7 dni przed ubojem, co powoduje, że części tuszek do spożycia są ich pozbawione, jednak te, które trafiają często jako cześć karmy dla zwierząt nie, bowiem taki okres karencji nie jest w stanie ich wypłukać. Po za tym, spójrz do jakich rozmiarów dorastał kurczak 100 lat temu, jakie rozmiary osiąga dziś. Wg. mnie kurczak to najgorsze mięso, ludzie strasznie często sięgają po drób tego typu, stąd metody jego wytwarzania muszą być coraz bardziej ekonomiczne. To co jemy w dzisiejszych czasach woła o pomstę do nieba. To, co jedzą często nasze zwierza jest nieco opisane w książce Grimma Hansa-Ulricha, pt. "Czarna księga karmy dla zwierząt".

Odpowiedz
Dzień dobry. Wątek już nieco nieaktualny. Czy coś wyszło nowego w kwestii żywienia jeży? Planuje swojemu podawać Nativia Castrated Duck/Rice i się zastanawiam czy jest może coś lepszego?
Odpowiedz
Prawie całkowicie zrezygnowałam z suchej karmy i jest super. Suchą daję do kuli na smakołyki, kilka granulek, 2-3 razy w tygodniu. Jeżyk ma zabawę i czyści ząbki Uśmiech
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
Jez pigmejski
Sklep z produktami dla jezy - zapraszamy