Forum dedykowane Piotrowi Niedźwiadkowi (nick TRESEX)

Ocena wątku:
  • 11 głosów - średnia: 3.09
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ropomacicze
#1
ROPOMACICZE

Co to jest i jak powstaje?
Ropomacicze powstaje na skutek nadmiernego nagromadzenia się w macicy wydzieliny gruczołowej, w której zaczynają rozwijać się bakterie. Te bakterie produkują liczne toksyny, zatruwające organizm i jego organy takie jak wątroba, nerki oraz serce. Dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i interwencja lekarska, bo choroba ta może doprowadzić do ŚMIERCI PUPILA!
Ropomacicze może być mylone ze "zwykłym" zapaleniem, które powstaje na skutek powikłań po porodzie takich jak niewydalenie łożyska, które rozkłada się po pewnym czasie bezpośrednio w macicy czy nie poronieniu przez samice płodu, który na wysokim etapie rozwoju obumarł w macicy. Takie zapalenie może też pochodzić "z zewnątrz", np. od kału. Po porodzie szyjka macicy się nie domyka, a drogi rodne są podatne na zakażenie-jak wiadomo kał jest siedliskiem bakterii, dlatego też mogą się one po porodzie bardzo łatwo dostać do dróg rodnych samicy. Nieleczone zapalenie może przekształcić się w ropomacicze, ponieważ w drogach rodnych zaczną rozwijać się bakterie wydzielające toksyny.
Nie znalazłam informacji, że jest to choroba dziedziczna. Dotyczy ona jedynie samic. Uwaga! Choroba ta może się także rozwijać u samic, które nigdy nie były kryte, nie jest regułą, że występuje jako "komplikacja poporodowa" czyli jedynie u samic po porodzie (chociaż u nich zdarza się znacznie częściej)! Do dróg rodnych KAŻDEJ samicy mogą dostać się bakterie, które mogą doprowadzić do rozwoju tej choroby, dlatego "niekryte" jeżyce także należy uważnie obserwować!

Jak rozpoznać ropomacicze?
U jeża z ropomaciczem możemy zaobserwować plamienie jasną krwią,
"przysiadanie", wylew ropy o zabarwieniu żółto-brązowym, brunatny, ciągnący się i lepki wysięk z dróg rodnych o nieprzyjemnym zapachu, "podmywanie" się przez jeża (czemu może towarzyszyć gryzienie ogona), brudne, pozlepiane futro w okolicach sromu, wydęte podbrzusze, brak apetytu, osowienie, częste polegiwanie. Zapalenie daje takie same objawy, jednak jest mniej nasilone i długotrwałe, a także łatwiejsze do wyleczenia. Ropomacicze najlepiej rozpozna weterynarz dzięki przeprowadzeniu badania usg macicy oraz pobranie wymazu, dzięki temu jest także możliwe odróżnienie ropomacicza od zapalenia.

Leczenie i łagodzenie objawów
Po zaobserwowaniu niepokojących objawów z jeżem należy natychmiast udać się do weterynarza, który postawi odpowiednią diagnozę. Weterynarz najczęściej przepisuje odpowiedni antybiotyk, który ma zlikwidować bakterie rozwijające się w macicy. Przez ten czas trzeba jeździć z jeżem na kontrole, ponieważ jeśli antybiotyk nie zadziała, może być konieczne wycięcie macicy lub chirurgiczne jej czyszczenie. Oczywiście należy także dbać o czystość okolic intymnych w czasie leczenia- często je przemywać i kontrolować czy nie są zabrudzone. Żeby nieco złagodzić objawy należy zachęcić jeża do odrobiny ruchu- wiadomo, kiedy czuje się źle, sam nie będzie miał na to ochoty. Zaleca się brać go na kolana, stawiać na stole, po to aby utrzymał się na nogach chociaż przez kilka chwil. Dzięki temu ropa i jej złogi szybciej będą odpływać, dzięki czemu macica szybciej się oczyści. Srom przy tym schorzeniu może być zaogniony i swędzący, ulgę mogą przynieść jeżowi krótkie, ciepłe kąpiele, np w naparze z rumianku. Przy myciu możemy delikatnie masować jeżykowi podbrzusze, to doprowadzi do wycieku ropy z macicy. Takie kąpiele należy powtarzać co kilka godzin, dopóki woda nie będzie zupełnie czysta. Jeża można uznać za zdrowego jeśli tak oceni lekarz a macica będzie zupełnie oczyszczona i wróci mu apetyt oraz chęć do ruchu.

Jak zapobiegać?
Jedyną skuteczną metodą zapobiegania tej chorobie jest sterylizacja samicy, jednak jeśli nie chcemy tego robić, musimy zastosować się do poniższych wskazówek.
Przede wszystkim musimy uważnie obserwować naszego pupila, w momencie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy udać się do weterynarza. Trzeba także dbać o jego higienę i czystość- przy kąpieli (do której należy używać łagodnych środków myjących niezawierających detergentów) nie zapominać o myciu okolic sromu, sprzątać terrarium co najmniej raz w tygodniu (przy czym kupy powinno wybierać się codziennie) i odkażać je przeznaczonymi do tego środkami. Samice w ciąży należy uważnie obserwować, podobnie jak te po porodzie- sprawdzić czy nie zachowuje się osowiale, apatycznie. Po ciąży dajmy jeżycy czas na zregenerowanie się macicy, nie wystawiajmy jej natychmiast na kolejne krycie. Po ciąży oczywiście należy z równym zaangażowaniem dbać o czystość wybiegu jak i przed.

Dbanie o jeża po chorobie
Po chorobie nadal należy uważnie obserwować pupila, przy kąpieli kontrolować stan wody (i sprawdzać czy dalej nie pojawia się w niej ropa), w razie wątpliwości oczywiście udać się do weterynarza. Ważne jest dbanie o higienę jeża oraz jego mieszkanka.


Źródła z jakich korzystałam:
1. Jeżyniec
2. terrarium.pl
3.twojezwierzaki.org
Mój jeż-Pulpecina <3
Odpowiedz
#2
Bardzo fajnie opisane Uśmiech
Odpowiedz
#3
Jakby ktoś miał jeszcze jakieś dodatkowe informacje, to bardzo proszę-uzupełniajcie temat Oczko
Mój jeż-Pulpecina <3
Odpowiedz
#4
Powstaje także na tle hormonalnym . U większych zwierząt głównym leczeniem zalecanym przez lekarzy weterynarii jest ovariohisterektomia czyli wycięcie macicy wraz z jajnikami . U tak małych zwierząt jest to trochę skomplikowane Oczko leczenie zachowawcze polega głównie na podawaniu płynów , antybiotyków i preparatów hormonalnych ( u piesokotów Oczko u jeża raczej nie wiadomo jakie hormony podać)
U psów objawy są następujące
☞ Polidypsja
☞ Poliuria
☞ Brak apetytu
☞ Osowienie
☞ Wymioty
☞ Biegunka
☞ Niedowład kończyn
☞ Powiększenie powłok brzusznych
☞ Wzrost temperatury lub temperatura normalna lub spadek (intoksykacja)
☞ Wstrząs toksyczny – ciężki stan ogólny
☞ Ropny wypły – kakao
☞ Powiększenie macicy
☞ Możliwe pęknięcie macicy
Odpowiedz
#5
"Trochę skomplikowane" nie oznacza, że niewykonalne Uśmiech Tylko weterynarz-chirurg musi mieć doświadczenie w znieczulaniu i operowaniu tak drobnych ssaków.
Odpowiedz
#6
(2013-06-04, 15:50)nuneczka1991 napisał(a): Jakby ktoś miał jeszcze jakieś dodatkowe informacje, to bardzo proszę-uzupełniajcie temat Oczko

tu jest sporo dodatkowych informacji https://www.stolicazdrowia.pl/1405/wstrz...-diagnoza/ na temat wstrząsu toksycznego
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Jez pigmejski
Sklep z produktami dla jezy - zapraszamy