Forum dedykowane Piotrowi Niedźwiadkowi (nick TRESEX)

Ocena wątku:
  • 7 głosów - średnia: 2.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak hodować jeża pigmejskiego?
#1
Zawsze decydując się na hodowlę jakiegokolwiek zwierzęcia powinniśmy zapoznać się z warunkami środowiska, sposobem życia i zwyczajami przedstawicieli tego gatunku żyjącymi na wolności. Jeże afrykańskie pochodzą z terenów Tanzanii i Somalii, prowadzą nocny tryb życia, są zwierzętami terytorialnymi i żyją pojedynczo (dlatego w domu również nie powinniśmy ich łączyć w grupy). Jeże żywią się głównie bezkręgowcami takimi jak ślimaki, dżdżownice, owady i ich larwy. Średnia długość życia jeży afrykańskich to ok. 3-6 lat.

Przygotowując mieszkanie dla naszego jeża pamiętajmy, by było jak największe i bezpieczne. Możemy przygotować terrarium, skrzynkę plastikową lub zrobioną ze sklejki, akwaria są zwykle zbyt małe jak na potrzeby jeża. Zalecane wymiary to co najmniej 100x50x40cm. Unikajmy terrariów piętrowych, ponieważ jeże często spadają z pięterek i mogą sobie zrobić krzywdę. Ponieważ jeż potrzebuje sporo ruchu najlepiej przygotować też zabezpieczony wybieg, gdzie będzie można go wypuszczać.

Jeżyki uwielbiają wszelkie urozmaicenia np. tunele, tory przeszkód, piłeczki, kołowrotki, zadbajmy jednak o ich bezpieczeństwo i nie wstawiajmy do terrarium przedmiotów, które mogą zranić zwierzę lub na które może się wspiąć i spaść z większej wysokości.

Jeżom należy zapewnić temperaturę 22-24 stopnie C, najłatwiej to zrobić, jeśli trzymamy jeża w terrarium za pomocą maty grzewczej lub przewodów grzewczych. Jako podłoża do terrarium można używać trocin, kory lub po prostu ręcznika. Jeżowi musimy zapewnić zaciszne i ciemne schronienie, możemy w sklepie zoologicznym zakupić gotowy domek (pamiętajmy, że jeże szybko rosną i najlepiej od razu wybrać większy rozmiar). Niektóre jeże można nauczyć korzystania z kuwety (szukajmy kuwet dla świnek morskich).

Jeże można karmić karmą dla kotów i uzupełniać ich dietę o świerszcze, mączniki, dżdżownice, gotowany drób, a także owoce, np. jabłka, kiwi, maliny. Nie wolno podawać jeżom orzechów, suszonych owoców, słodyczy, przetworów mlecznych, wołowiny, wieprzowiny, marchwi, kukurydzy, ananasa, winogron. Nigdy nie podajemy jeżom jedzenia z lodówki, odczekujemy aż zagrzeje się do temperatury pokojowej, Pamiętajmy o usuwaniu mokrej karmy po kilku godzinach, zanim zdąży się zepsuć. Jeże muszą mieć stały dostęp do czystej wody.

Uwaga:
Najczęstszym problemem zdrowotnym jeży trzymanych w domach jest otyłość wynikająca ze zbyt małej ilości ruchu, nie można więc zapominać o regularnym wypuszczaniu jeży na większy wybieg.
To co powinno nas zaniepokoić w wyglądzie jeża to utrata igieł, kichanie, guzy, wycieki z oczu, suche uszy, zielone odchody. W takich przypadkach udajmy się po pomoc do weterynarza.


Źródło: spec.pl

Cały tekst:
http://spec.pl/dom-i-ogrod/zwierzeta/jak...ykanskiego
Odpowiedz
#2
...i? To czysty spam! Na forum dzielimy się własnymi doświadczeniami.
1. Moje dziewczyny żyją w grupie i zapewniam, że czują się świetnie. Są weselsze.
2. Jeż samotnik to pokutujący mit! No chyba, że samiec Uśmiech

3. Piętrówka - dlaczego nie? wystarczy odpowiednio zabezpieczyć!

4. Temperatura - ludzie - to nawet nie jest zgodne z międzynarodowymi normami!

5. Trociny!! Moderator!
6. Kuweta dla świnek morskich - chyba tylko dlatego, aby jeżyk włożył nóżki do kuwety, a potrzeby załatwił poza kuwetą - zawsze to jakaś oszczędność
Ściana

Najlepsze w całym artykule (patrz źródło) jest zdjęcie jeża europejskiego!
Serce Życie jest lepsze, gdy masz jeżyka.
Faworyzuję snowflakes, reverse i albino.
Stosuję szampony oraz witaminy dla zwierząt, bo każdy ma swoje specyficzne potrzeby.
Czasami wydaję się być niemiła, pisz wtedy do mnie -  to z braku czasu i skrótów myślowych.
Odpowiedz
#3
Sylwia to sa tylko artykuly w mediach, tak ze nie traktujemy ich jako wzorce a tylko ciekawostkiUśmiech poza tymnie mozemyzmieniac tresci artylkulow bo by nas w dyby zapieli na 100 latUśmiech
Odpowiedz
#4
Dzięki za szczegółowa i przydatne info Oczko
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Jez pigmejski
Sklep z produktami dla jezy - zapraszamy